Tandemy – rowery dla niewidomych

Rower dla niepełnosprawnychUtrata wzroku wcale nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z przyjemności płynącej z jazdy rowerem. Mimo, iż zmysł wzroku jest szalenie istotny aby kontrolować jazdę na rowerze, są przypadki, kiedy można jeździć bez konieczności posiadania sprawnego zmysłu wzroku. Wystarczy, że osobą kierującą rower jest ktoś inny niż niewidomy. Taką możliwość dając nam dwuosobowe tandemy.

Rowery typu tandem pozwalają czerpać radość z jazdy rowerem nawet wśród osób niewidomych. Nie ma konieczności, aby osoba jadąca z tyłu widziała trasę, ponieważ kierujący jest tylko ten z przodu. Zadaniem rowerzysty z tyłu jest tylko pedałowanie.

W Polsce jest kilka organizacji zrzeszających niepełnosprawnych w celu ich aktywizacji sportowej. Istnieje także specjalne towarzystwo o nazwie Niewidomi Na Tandemach, organizujące wyprawy rowerowe dla niewidomych. Projekt Niewidomi Na Tandemach współpracuje z wieloma wypożyczalniami tandemów w Polsce, które chętnie wypożyczają na kilka dni tego typu rowery.

Niewidomi na tandemach

Można także pokusić się o zakupienie takiego tandemu na własność. Najbardziej komfortowym jest Schwinn Tango amerykańskiego producenta. Są to niedrogie tandemy w cenie około 2500-2700 złotych na lekkiej, aluminiowej ramie męsko-damskiej, z bardzo wygodnymi siodełkami i przerzutkami z siedmioma biegami. To ten sam tandem, który był stosowany w reklamie LIDLa:

Zobacz ofertę tandemów w sklepie ACTIVA

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 369